Od alibismu k aktivismu aneb Proč myšlení nestačí

Dneska jsem si byla pro sypaný čaj v jedné prodejně. Měla jsem zato, že když je čaj na váhu, bude jim jedno, kam ho nasypou. Chyba lávky. Nechala jsem se doběhnout a zcela nepřipravená na dohady jsem se sklopenýma ušima odkráčela z obchodu se skvostným novým sáčkem a na něm zdánlivě smrtelně důležitou ETIKETOU!

Kromě nového jednorázového obalu na čaj jsem si mohla s sebou odnést i hřejivý pocit, že slečně prodavačce to vlastně taky není jedno, protože i ona že se snaží myslet ekologicky, ALE….. No a v tom je právě ten háček. Myslet totiž nestačí. Je potřeba se ZAmyslet, jestli není lepší konat. Ovšem tady se dostáváme na nebezpečnou půdu. Hrozí nám, že se staneme oním problematickým aktivistou.

Zabij bobra, zachráníš strom

Proč problematickým? Myslím, že to má souvislost s nějakými stromy a řetězy… Ekologický aktivista rovná se pro mnohé ekoterorista a občas se vynoří zpráva o činech onoho či tamtoho hnutí, které s vaničkou vylévá i dítě a celé „zelené“ problematice dělá špatnou reklamu. A tak jsme to dopracovali až tak daleko, že se spoustě lidí při slově ekologie ježí chlupy na těle. Jenže jak dělat něco umírněně a rozumně, když máte pocit, že před vámi stojí vysoká zeď, kterou ostatní navíc vůbec NEVIDÍ!?

Selský rozum versus pravidla

Faktem je, že být za urputného morouse, asketu nebo zmiňovaného ekoteroristu nechce být asi nikdo, čiší z toho totiž frustrace. Frustrující je ale taky tolerovat nesmyslná nařízení popírající jednak rozum a jednak svobodnou vůli zákazníka. Hlavním důvodem zamítnutí vlastního sáčku byla, opakuji, etiketa! Takže jsem jakožto zákazník nucená legislativou (nikoliv onou prodejnou) nechat se i proti své vůli informovat o původu a množství aromat v tomto čaji! A nedejbože, abych ho louhovala o minutu déle, než tam stojí psáno!

Aktivista se tedy nevzdává a navrhuje kompromis: Co nalepit tu novou etiketu na můj donesený sáček (mimochodem taky „originál“ z téže prodejny uschovaný z předchozího nákupu)? Čekala jsem na reakci slečny ekoložky-teoretičky: Ne, nezlobte se, to opravdu nejde… Slečna byla milá, a tak jsem se při placení zmohla už jen na povzdech, že všechny ty nesmyslné předpisy přivedou planetu do háje a šla domů.

Abyste mě ale nepochopili špatně. Vím, že za to ta nebohá slečna nemůže, stejně jako mnoho dalších lidí, kteří by opravdu a ze srdce rádi viděli tuhle planetu zelenější. Avšak kvůli „vyšší moci“ to prostě „nejde“. A tak jestli se chceme stát z alibistů aktivisty, nemůžeme se stále vymlouvat a schovávat za pravidla, pokud nám nepříjdou opodstatněná.

Čas se ozvat Aneb jak jsem si zametla před vlastním prahem

Pravidla musíme dodržovat a zejména tehdy, když na tom závisí naše živobytí anebo hrozí pokuta, avšak nikdo nám nezakazuje dávat podněty k jejich přehodnocení. Čistě pro představu, když ještě jednou zneužiju příkladu oné prodavačky (a věřte neudělala bych to, kdyby o sobě neprohlásila, že „taky smýšlí ekologicky“). Nuže, došla bych si za vedením prodejny a ověřila si výklad správnost pochopení pravidel a také jejich skutečnou opodstatněnost. Při tom bych mohla použít slova jako „sílící tlak uvědomělých zákazníků“ a podobně. Tady se fantazii meze nekladou…:) Byla bych zároveň připravená na negativní odpověď a rafinovaně zformulovala zásadní otázku. Ne JESTLI, ale JAK!

A kolikrát jsem tohle udělala já, co? Popravdě, mockrát ne. Takže hurá na věc, email je hned v druhém okně prohlížeče:

Dobrý den,

dovolte mi, prosím, abych se informovala o možnosti nákupu čajů na váhu do vlastního obalu na vašich prodejnách. Právě jsem si vyzkoušela, že to podle slov obsluhy nelze a to kvůli etiketě, kde jsou povinni ji nalepit na sáček přesto, že ji zákazník vůbec nepožaduje.

Ráda bych ve vašich prodejnách nakupovala i nadále a proto bych chtěla znát Vaše oficiální stanovisko. Pokud je pravdou, že vlastní obaly používat nelze, tak bych chtěla informovat, že existují bezobalové prodejny nebo kavárny, kde toto bez problémů funguje a proto by jistě bylo možné vymyslet nějaké schůdné řešení i u vás a přilákat si tak ekologicky smýšlející zákazníky, kterých, jak věřím, bude stále přibývat.

Děkuji Vám moc za vyjádření, s pozdravem….. Počkejte si na odpověď!

Nedocenitelný potenciál aktivisty – jednotlivce

Z vedení firmy na můj email odpověděli velice rychle a velice kladně. Nákup do vlastních obalů možný je a dokonce jej hodlají do budoucna podporovat. Etiketu vám však ze zákona dát musejí (už teď vymýšlím způsoby, jak ji kreativně a legálně vrátit :). Protože však zatím nemám šířit podrobnosti a protože mi udělali radost, tak to dodržím a nic neprozradím. Nebojte se to však v jakékoliv prodejně se sypanými čaji už nyní vyzkoušet s vlastním obalem. Když to jde v jedné, půjde to všude.

Strašně by se mi líbilo přijít s nějakým očiotevírajícím návrhem na změnu, ale ne, moje vlastní prozření přišlo taky celkem pozdě. Byli to jiní jednotlivci jako jste třeba vy, díky kterým se už teď dějí velké kroky na základě malých podnětů. A pokud mi tedy bude někdo tvrdit, že jednotlivec nezmění nic, tak ho nemilosrdně zařadím mezi alibisty. Náš potenciál inspirovat ostatní jednotlivce je nedocenitelný! (Jako třeba když si moje mamka objednala biopopelnici). Rozjet řetěz netušených změn totiž může kdokoliv z nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *